logo nasweb.sk Dnes je štvrtok, 25.Máj 2017, 03:22:54 hod.

Tvorba stránok

Potrebujete webovú stránku?
Prepadá sa Vám návštevnosť stránky?
Tvorca stránky sa neustále vyhovára, že nemá čas?
Máte aktuálnu a kompletnú analýzu konkurencie?

Vstupit

Servis počítačov

Napadol Váš počítač vírus?
Máte dostatočne zabezpečnú sieť?
Nekomunikuje externé zariadenie z počítačom?
Vymazali ste si dáta a potrebujete ich späť?

Vstupit

Počítačové školenia

Dodržiavate zásady správnej starostlivosti o počítač?
Potrebujete z počítača vyťažiť maximum?
Čo treba robiť, aby ste predišli napadnutiu vírusom?
Viete si správne nastaviť mailového klienta?

Vstupit

Kvalitné IT články

Ako zabrániť deťom prístup na zakázané stránky?
Forenzná analýza od A do Z.
Ako zistíte, prípadne odstránite vírus z počítača?
Operačný systém Windows. Horúce novinky a rady!

Vstupit
IT MAGAZÍN - Aktuálne články zo sveta počítačov

Ďakujeme Vám za hodnotenie článkov.


Aj týmto spôsobom prispievate k ich pravidelnej aktualizácii a zvyšovaniu kvality.

Hodnotenie kvality článku (Čím viac hviezd, tým lepšie hodnotený článok):
5 ***Celkové hodnotenie 5 z 2 hlasov.

Obsah článku: Hoax | Ukážka hoaxu | Ochrana proti hoaxu | Najnovšie hoaxy - ukážky

 03.12.2014Čo je hoax?
  Hoax - anglické slovo HOAX, číta sa „houks“, sa v počítačovom svete najčastejšie označuje za podvod, vymyslenú, falošnú, klamlivú správu, alebo nemiestny žart, ktorý privádza ľudí do omylu.
Tvorcovia Hoaxu si dávajú záležať na dôveryhodnosti a pravdivosti informácií, čím dokážu bežného užívateľa internetu priviesť k neuváženým reakciám.


Čo obsahuje hoax?
1. dokument, ktorý svojim obsahom priťahuje pozornosť naivného čitateľa
2. hrozbu, alebo upozornenia, ktoré majú za následok neuvážené jednanie príjemcu
3. výzvu, aby príjemca preposlal email ďalej

Nebezpečenstvo HOAXU
  Vo Vašej schránke sa Vám objaví informácia o infikovanom, škodlivom víre, ktorý zasiahol Váš počítač a počítače vo Vašom okolí.
Pre zabezpečenie počítača a odstránenie škodlivého vírusu je potrebné si nainštalovať potrebný ochranný prvok, inak sa Vám stratia všetky osobné údaje a dôležité dáta z počítača.
Túto správu sa ďalej odporúča preposielať všetkým Vašim známym, aby boli včas informovaní. Tým sa začína tvoriť reťazec a postupne sa vytvára panika.

Odosielatelia týchto správ sa zväčša skrývajú za vládne inštitúcie, či renomované firmy, z dôvodu zvýšenia dôveryhodnosti samotného obsahu správy.   V prípade Hoaxu, nikdy neklikajte na linky uvedené v obsahu mailu, nikdy nespúšťajte a vonkoncom neinštalujte prílohy a už vôbec ho nepreposielajte ďalej. Jediný najúčinnejší liek na tento „vírus“ je natrvalo ho vymazať.

Ukážka hoaxu v praxi:
Rodičia pozor!
Na Slovensko v týchto dňoch dorazila z Moldavska nová kryštalická droga, ktorá svojím zložením už po prvej konzumácii spôsobuje krvácanie do pľúc a následnú smrť. V Nemecku za posledný mesiac zomrelo na užitie tejto drogy viac než 1200 mladých ľudí vo veku od 17-23 rokov. Drogu je možné si pomýliť s citrónovou šťavou pre jej žltkastú farbu a prenikavú kyslú chuť. Boli zaznamenané prípady v nemeckom Mníchove, kde drogu pridávali do miešaných nápojov namiesto citrónovej šťavy bez vedomia návštevníkov disko baru. Pre záchranu a detoxikáciu ľudského organizmu je potrebné okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci.
Viac informácií získate priamo na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.
S pozdravom
prof. PhDr. Roman Korvaš, CSc.
Ministerstvo zdravotníctva SR
Lambová 2,
837 52 Bratislava 3
Email: karantena@minzsr.sk

Ako sa brániť proti hoaxu?
  Priama ochrana proti hoaxu neexistuje, nakoľko sa síce javí ako SPAM, no dostávate ho od svojich najbližších, klientov, partnerov,...
Pokiaľ nemáte v záujme všetkých označiť ako nevyžiadanú poštu, potom Vám zostávajú len dve riešenia:
1. Najúčinnejším je samotné zmazanie emailu
2. Slušne odpovedať odosielateľovi a následne ho upozorniť o tom, že Vám zaslal Hoax.

Ukážka správy:
Správa, ktorú sme od Vás prijali, je HOAX!
Táto správa obsahuje vymyslené, falošné, klamlivé informácie, alebo ste sa stali obeťou nemiestneho žartu, ktorý privádza ľudí do omylu.
Potrebné informácie o tom, čo HOAX je, nájdete na stránke: http://nasweb.sk/clanky=hoax


Dostal som email z vlastnej adresy.
  Napriek tomu, že máte nastavený antispamový filter, v dnešnej dobe sa Vám ľahko môže stať, že Vám príde nevyžiadaná pošta z vlastnej adresy. Poniektorí odosielatelia spamov a hoaxov používajú na obídenie antispamových filtrov tento trik, aby nebolo možné varovať užívateľa pred nevyžiadanou poštou.

|AKTUALIZOVANÉ| Najnovší hoax:
"Dievčatá – najmä na fakultách, školách, záujmových krúžkoch… dávajte veľký pozor! Ak náhodou uvidíte dieťa, ktoré plače a kričí, že sa stratilo a vie adresu (môže ju mať napísanú na papieriku, ktorý Vám ukáže), nikam nechoďte !!! Zavolajte políciu, nech ona pomôže. V žiadnom prípade neveďte dieťa na uvedenú adresu. Môžete sa stať obeťou únosu. Zjavila sa nová, veľmi dobre organizovaná skupina, ktorá sa usiluje kradnúť mladé dievčatá, pričom používa tento trik." "Do minulého týždňa som to netušil, ale Rómovia nemusia platiť za lieky. Bol som v lekárni kúpiť deťom kvapky na kašeľ a do nosa atď. Predo mnou boli ONI, vybrali si lieky a potom vytiahli papier zo sociálky... Lekárnička ho potvrdila a odišli. Pýtal som sa, čo to bolo a ona mi povedala, že sú sociálne slabí, tak im štát platí lieky. Skoro to so mnou seklo. Zaplatil som 20 € a naštvaný išiel domov. Pracujem, platím SP, ZP, dane - a to všetko na nich a im podobným."

"Mlieko v tetrapaku, ktoré sa nespotrebuje do konca trvanlivosti, predajca vráti spracovateľovi. Spracovateľ otvorí obal, mlieko opätovne prevarí a opäť zabalí. Môžu tak urobiť max. 5 krát. Odspodu krabice je pod zalepeným záhybom číslo 12345, kde jedno z čísiel chýba. Toto chýbajúce číslo uvádza, koľkokrát už bolo mlieko " recyklované ", t.j. 1245 znamená, že bolo prevarené 3 krát. Pozrela som sa na mlieko, čo som mala doma a naozaj po odlepení záhybu mi tam chýbala 5. To by znamenalo, že mám doma 2,5 ročné mlieko ( doba trvanlivosti mlieka 6 mesiacov x 5 ). Nechce sa mi veriť, že je to možné."

"Chcete byť sledovaní operačným systémom? Nainštalujte si Windows 8! Na základe kompletnej analýzy operačného systému Microsoft Windows 8 nórskou spoločnosťou NoITT bolo zistené, že nový operačný systém tajne posiela na server spoločnosti Microsoft údaje o všetkých inštalovaných programoch a stiahnutých súborov z internetu, bez toho, aby bol užívateľ počítača o tejto skutočnosti vopred informovaný. Pre tento druh neohláseného monitoringu používa spoločnosť Microsoft funkciu s názvom SmartScreen. Funkcia ktorá je prezentovaná spoločnosťou Microsoft ako ochrana užívateľov pred škodlivými programami v skutočnosti napomáha policajným zložkám v boji proti pirátskym softvérom a monitoruje sťahované fotografie z internetu, z dôvodu možného šírenia detskej pornografie. Spoločnosť Microsoft na základe preverenia potrebných certifikátov a súborov stiahnutých z internetu môže prejsť k vypínaniu programov bez nutnosti oboznámenia užívateľa o tejto skutočnosti, k odmietnutiu stiahnutia súboru, prípadne odmietnutiu úplnej technickej podpory. To laicky znamená, že o tom, ktorý program si do svojho počítača nainštalujete, ktoré fotografie stiahnete nebudete môcť rozhodovať vy sami, ale urobí to za vás samotný operačný systém Microsoft Windows 8. Ešte stále ste rozhodnutí pre kúpu nového operačného systému? Ochrana osobných údajov a možnosť výberu softvéru samotným užívateľom počítača sa týmto krokom presunula do zabudnutia. Mimo toho, bez samotného vedomia a zvolenia užívateľa počítaču, dochádza k obchádzaniu miestnych zákonov."

Na zverejnený článok sa vzťahuje autorské právo. Akékoľvek kopírovanie bez písomného súhlasu autora je zakázané! Článok nemusí korešpondovať s názormi čitateľov. Autor si vyhradzuje právo kedykoľvek, bez upozornenia a výlučne podľa vlastného uváženia zmeniť, alebo upraviť obsah článku, ako aj uskutočniť jeho zmazanie.   Autor tohto článku: © A.O.

Nahor stránky